Навіщо потрібні дренажні отвори у вікнах

Якщо придивитися до стандартної рами вікна з ПВХ, можна помітити маленькі отвори, зроблені у верхній або нижній частині. Спочатку здається, що в них немає жодного сенсу, але так тільки на перший погляд. Але при детальному розгляді функціонального значення таких “дірок” стає ясно, що вони вважаються одним із найважливіших елементів віконної конструкції.

Дренажні отвори важливі для якісного та ефективного відведення вологи, яка може накопичуватися всередині конструкції. Вони забезпечують нормальну циркуляцію повітря, знижують нагрівання профілів та зменшують тиск вітру, який часто проявляється на висоті понад 20 метрів.

Звідки береться волога у вікнах

Пластиковий профіль ущільнюється на виробництві. Незважаючи на це, у ньому все одно передбачають спеціальні повітряні камери – порожнини, які потрібні для нормального руху повітря. У звичайних житлових будинках він має вищий показник вологості порівняно з вуличним. Через це у порожнини конструкції потрапляє водяна пара. Він поступово охолоджується і стає причиною утворення конденсату. Його можна помітити між рамою та стулкою, поруч із фальцем, куди встановлюється сам склопакет.

Навіщо потрібні дренажні отвори

Дренаж виконує дуже важливу функцію, без якої вся віконна конструкція не була б такою ефективною та довговічною. Маленькі отвори у пластиковій рамі потрібні для двох процесів:

вентиляційного; водовідвідного. Дренажні отвори допомагають позбутися зайвої кількості вологи, яка потрапляє у пластикову раму через негерметичні сири. Це може статися через появу конденсату, атмосферних опадів або занадто інтенсивного миття з використанням надмірної кількості води. Щоб вивести непотрібну рідину з конструкції, використовується дренаж.

Пристрій такої функції вікон простий, але при цьому він дозволяє не допустити попадання вологи на армуючий профіль. Якщо всередині з’являється занадто велика кількість вологи, вона виводиться за спеціальним вологовідвідним шліцом (його наявність передбачається ще на виробництва) у зовнішню частину віконної конструкції. Для цього використовують спеціальні зливні отвори.

За допомогою спеціальних деталей, здатних виводити зайву воду, відбувається правильний повітрообмін всередині конструкції. Завдяки дренажу камери постійно провітрюються, тому що повітря може потрапляти туди. При цьому волога і зайва рідина легко виводяться з внутрішньої частини.

Крім зазначених вище властивостей, дренажні отвори компенсують вплив вітру, а також не дозволяють кольоровим ПВХ рамам нагріватися на сонці занадто сильно. Завдяки цим невеликим діркам у конструкції вікна будуть служити набагато довше, а їх використання стає безпечнішим.

Механізми системи дренажу С

Існує кілька різновидів дренажних отворів залежно від їхньої форми:

  • круглі;
  • плоскі.

Фахівці рекомендують вибирати плоскі варіанти: на їхню думку, вони будуть більш правильними, надійними та ефективними. Як правило, сумлінні виробники завжди вибирають саме їх, тому вікна стають якіснішими та довговічнішими. Заглушки для таких отворів також можуть відрізнятися формою.

Якщо у вікні заздалегідь передбачений імпост, порожнини для дренажу стають важливою необхідністю. Як правило, отвори виглядають як звичайні дірки в нижній частині імпоста, наче їх зробили свердлом.

Компенсаційні отвори у вікнах ПВХ

Такі дренажні отвори найчастіше роблять у вікнах, які встановлюються на висоті не менше ніж 20 метрів. Саме на такій висоті з’являється надто високий тиск вітру. Через це вода залишається в рамі, накопичується там, тому є необхідність зробити спеціальні компенсаційні отвори. Їх розміщують між стулкою та рамою у верхній частині горизонтального профілю. Важливо розташовувати отвори на відстані від друга, щоб вікна не “свистіли”. Як правило, показник не перевищує 5 сантиметрів. Цей момент регулюється ГОСТом – затверджено, що він не може бути меншим за 5х10 міліметрів. Компенсаційні отвори не можна робити у місцях встановлення підкладок для склопакетів.

Вентиляційні отвори

Ці отвори робляться тільки в кольорових рамах, так як вони можуть деформуватися через регулярне нагрівання і знаходження під прямим сонячним промінням. Вентиляційний отвір знижує такі наслідки та тиск на конструкцію. Важливо, щоб по обидва боки профілю була як мінімум одна порожнина.

Діаметри вентиляційних отворів не можуть перевищувати 5 мм. Важливо встановлювати їх таким чином, щоб дірки не розміщувалися через стінки основних камер. Враховуйте, що в отворах мають бути рівні краї. В іншому випадку вони можуть створювати перешкоду для відтоку вологи.

Отвори відповідно до нормативних документів

У нормативних документах, вимоги яких необхідно враховувати при проектуванні конструкцій зі скла, зазначено, що дренажні дірки варто розташовувати в поглиблених областях фальців, а відстань між двома дірками не може бути меншою за 60 сантиметрів. У нижній частині профілю потрібно розмістити 2 отвори (діаметр не менше 5х10 міліметрів). У верхній частині кількість повинна бути такою ж, якщо профіль не довший за один метр. Якщо більше – потрібно зробити три порожнини. Кількість дренажних дірок безпосередньо відповідає основним габаритам.

На одній віконній рамі має бути як мінімум два отвори — напівкруглої та круглої форм. Якщо конструкція досить габаритна, кількість дірок має збільшуватись відповідно. У ГОСТі передбачено опис як кількості отворів, а й їх правильне розташування.

Як визначити відсутність дренажних отворів

Стан вікон дозволяє визначити наявність у них дренажної системи. Якщо склопакети часто пітніють із внутрішньої частини, це не обов’язково свідчить про шлюб або їх несправність. Трапляється, що виробник забуває встановити систему. У перші роки використання пластикові вікна можуть самостійно відводити зайву вологу, але потім вона накопичуватиметься.

Дренажна система своїми руками

Робити додаткові отвори потрібно лише тоді, коли це потребує ситуація та особливість конструкції. Якщо кількість дірок менша, ніж потрібно і чим передбачив виробник, зробити їх може покупець вікна або людина, яка встановлюватиме конструкцію.

Зробити це просто. Спочатку знайдіть розріз профілю, зробіть виміри, розрахуйте кількість отворів та намітте їхнє розташування.

Щоб просвердлити пластикову конструкцію, краще користуватися фрезою. У крайньому випадку із завданням можна впоратися стандартним свердлом. Важливо вибрати його відповідно до величини заглушок. Як правило, вони йдуть у комплекті із вікном.

Є ще один варіант: для нього потрібні свердло по металу та дриль. Просвердлюється стінка рами із зовнішнього боку – там робляться невеликі прорізи. Пам’ятайте, що важливі не лише зовнішні, а й внутрішні дренажні отвори.

Прорізи легко робляться самостійно, якщо виробник не передбачив їх на початкових етапах виробництва. Якщо ви боїтеся не впоратися із завданням, можна запросити монтажників чи майстрів. Щоб таких сюрпризів не було, потрібно уточнити наявність дренажу ще перед покупкою або попросити виробника зробити його.

Правила очищення дренажу

Засмічення дренажних отворів часто призводить до зменшення функціональності вікна та тривалості його використання. Так як заглушки майже не видно, люди часто забувають, що вони теж потребують чищення. Це потрібно робити як мінімум раз на рік, але й двічі не буде зайвим. Як правило, очищення проводиться у процесі миття вікон.

Потрібно тільки відкрити канали та прибрати звідти бруд та пил. Найкраще це робити пилососом, але можна застосовувати маленьку щітку з жорсткими ворсинками, дріт або маленьку паличку.