Чому необхідно укріплювати берег і як це робиться

Кожна людина прагне побудувати свій будинок на березі річки, озера чи штучного водоймища, але не кожен з нас уявляє собі, якою руйнівною силою може бути вода. Природний і непомітний для нашого ока рух води може розмивати берегову лінію, вимивати кубометри землі, викликаючи обвали і зсуви, що призводить до зменшення глибини і заростання водойми. Берегова лінія при цьому змінюється, що може зменшити площу або кардинально змінити дизайн вашої ділянки.

Часто при проектуванні і будівництві на березі водойми проблеми зміцнення берегової лінії не надають особливого значення, це питання не здається важливим і першочерговим, та й існує просте нерозуміння того, що вода в досить спокійному водоймі може бути агресивною і суттєво зруйнувати вашу ділянку. Особливо проблемним місцем може бути територія, яка вийшла внаслідок штучного намиву.

укрепление берега шпунтом

Для запобігання руйнуванню берегової лінії використовуються різні методи. Щоб вода не вимивала грунт, берег зміцнюють підпірними стінками, а надмірну воду відводять за допомогою дренажних систем. У роботі використовуються різні матеріали, але основні елементи цих конструкцій бетонні, сталеві або дерев’яні.

Не так давно на ринку матеріалів для берегоукріплення з’явився полівінілхлорид, сучасний матеріал, який володіє антикорозійними, діелектричними властивостями. Цьому матеріалу не страшні перепади температур, характерні для території України, його можна використовувати і при зміцненні берега солоного водоймища, і відстійника, що містить агресивні хімічні речовини. Полівінілхлорид значно легше сталі і бетону, що дозволяє досить знизити загальну вартість робіт у 2-3 рази, а деякі захисні властивості цього матеріалу навіть вище своїх бетонних і сталевих аналогів.

У всьому світі вже давно і успішно користуються шпунтовими палями з полівінілхлориду для зміцнення берегової лінії річок і морських узбереж, але в наш час така технологія доступна і українському користувачеві. Використання пластикових шпунтів дозволяє поліпшити екологічну ситуацію в прибережній зоні, створити зони відпочинку біля води, убезпечити берегову смугу від розмивів, осипання і обвалів, підвищити надійність схилів і запобігти змиванню у водойму земляного покриву разом з дощовими потоками.

Шпунт з пластика є готовим будівельним матеріалом, при будівництві шпунти з’єднуються один з одним спеціальними замками, утворюючи цілісну конструкцію, абсолютно безпечну для навколишнього середовища.

Такий будівельний матеріал використовується не тільки при зміцненні берегової лінії, ПВХ шпунти застосовуються і для побудови інших гідротехнічних та інженерних споруд, для облаштування залізничних і автомобільних доріг, для зміцнення насипів, схилів і для природоохоронних заходів.

Найпростіша конструкція з пластикового шпунта є однорядну суцільну стіну, забиту в грунт. Верхня частина такої стіни зміцнюється розподільним поясом, а для закріплення цієї стіни в грунті застосовується спеціальна анкерная система.

Використання збірних паль з ПВХ для зміцнення берегової лінії

берегоукрепление

Існує чотири основних способи використання збірних паль з полівінілхлориду для зміцнення берегової лінії. Всі ці способи виконують одну задачу, але розрізняються за ступенем витримується навантаження:

Перший. Найпростіший спосіб у вигляді одноярусною конструкції, використовується для захисту від підмивання і руйнування берега.

Другий. Являє собою ту ж одноярусну конструкцію, але здатну витримувати додаткове навантаження земляної маси схилу.

Третій спосіб, це коли для зміцнення берега застосовується перший метод плюс другий ряд пластикових шпунтів, який утворює каскад (ступінь, ярус).

Четвертий. При цьому методі застосовується більше одного розподільного пояса для витримування максимального навантаження.

Використання пластикових шпунтів для зміцнення берегової лінії зажадає певних витрат, але вони буде значно менше, ніж при використанні бетонних, сталевих або дерев’яних конструкцій. Ваші витрати не будуть марними і обов’язково дадуть позитивний ефект.

При правильному плануванні будівельних робіт, дотримання елементарних правил охорони праці та виконанні інших вимог нормативних документів, ймовірність виникнення аварійних ситуацій при монтажі полівінілхлоридних шпунтов практично мінімальна. Такі роботи абсолютно безпечні для навколишнього середовища і не мають негативного впливу на екологію.

Законодавством України передбачено, що власник приватної садиби, що знаходиться поблизу водойми зобов’язаний на етапі будівництва передбачати комплекс заходів, спрямованих на протидію розмивання і руйнування берегової лінії. Існують і деякі обмеження при створенні шпунтових конструкцій, на які необхідно звернути увагу:

  • шпунтові конструкції не повинні погіршувати санітарних умов проживання людей;
  • при будівництві не знищуються місця проживання тварин;
  • конструкції не вичерпують запаси води і не призводять до погіршення її якості.

Розглянуті нами способи зміцнення берегової лінії за допомогою полівінілхлоридних шпунтов не є обов’язковими або вичерпними варіантами. Існують і інші варіанти, наприклад підпірні стіни у вигляді залізобетонної блокової конструкції, які встановлюються на спеціальні палі, також можуть використовуватися і різноманітні варіанти анкерних систем.

Всі ці варіанти можуть застосовуватися як окремо, так і в комбінації один з одним, головне, щоб вони виконували своє головне призначення – захист від руйнувань берегової лінії.