Людина, яка думає про придбання ділянки для будівництва приватного будинку, завжди переглядає варіанти біля водойм. Так, ділянки з прямим виходом до води будуть коштувати значно дорожче, але вид з власного вікна на безтурботну водну гладь того варто. Зазвичай при придбанні земельної ділянки на березі водойми або з невеликим ставком на самій ділянці, люди не замислюються про те, що вода тільки на вигляд спокійна, а насправді це могутня стихія, здатна на руйнування. Це можуть бути обвали, просідання грунту, обвали.
Є кілька причин як природних, так і штучних, через які ваш берег може бути зруйнований:
Тому власникам нерухомості на берегах моря, річки, озера, ставка необхідно завчасно подбати про комплекс заходів з укріплення берегової лінії.
Існує кілька основних способів, які надійно зміцнять вашу берегову лінію. Давайте їх розглянемо докладніше.
Найнадійніший спосіб, що дозволяє надійно укріпити берег на довгі роки і звести до мінімуму ймовірність пошкоджень водою берегової лінії.
Габіонами називають спеціальну сітку, при виготовленні якої застосовується оцинкований кручений дріт. Ця сітка складається у вигляді короба, який наповнюють великим каменем. Для того, щоб конструкція не рухалася і не роз’їжджалася, короба фіксуються за допомогою анкерної системи, а для більшої надійності короба між собою з’єднують. Щоб стінки габіонів не розходилися від ваги каменів, використовують спеціальні розпірки.
При правильному монтажі така кам’яна конструкція не дозволить воді розмити грунт. Габіони досить часто монтують в населених пунктах на річках, ставках і каналах, при цьому створюється безперервна берегова лінія, що робить всю берегову смугу більш затишною, благородною і гармонійною.
Габіони можуть використовуватися понад вісімдесят років, це досягається завдяки своїй сітчастій структурі. Навіть заповнений камінням короб габіона легко пропускає ґрунтові води, згладжує силу хвиль і не руйнується при невеликих рухах ґрунту. Згодом крізь сітку і каміння проростають рослини, ще більше скріплюючи всю конструкцію габіона, тому така сітчаста конструкція з часом тільки зміцнюється.
Незважаючи на велику кількість переваг, існують і недоліки, такі як:
Георешітки чимось нагадують габіони своєї сітчастої структурою, але вони виготовляються зі спеціального полімеру з осередками, розміщеними в шаховому порядку. Така конструкція відмінно витримує перепади температур, не боїться води і вологості, її не бере цвіль. Рекомендується використання георешіток для зміцнення берегів з некрутими схилами.
Перевагою, в порівнянні з габіонами, є можливість наповнення георешіток різними матеріалами в залежності від сили течії у водоймі:
Найпривабливішим з точки зору естетики є заповнення клітинок георешітки грунтом, в якому почнуть проростати рослини, коренева система яких буде додатково укріплювати берег.
Перед укладанням георешіток необхідно видалити верхній шар землі, утрамбувати і вирівняти її.
Але недоліком такого способу є неможливість застосування:
Полівінілхлоридний шпунт (ПВХ шпунт) – це сучасний матеріал з ПВХ матеріалу. Відрізняється надійністю, довговічністю (навіть може використовуватися повторно), екологічністю, підходить для будь-якої крутизни берега і застосовується навіть в агресивному водному середовищі. Ще одним важливим достоїнством є його доступність.
Такі вироби забиваються (вдавлюються) глибоко в грунт гідравлічним устаткуванням. З’єднуючись один з одним спеціальними замками, утворюють суцільну стіну.
Перевагами використання ПВХ шпунта є:
При такому методі зміцнення берегової лінії досягається максимальна екологічність і натуральність, адже використовуються тільки натуральні матеріали – камінь і дерево.
Як паль використовують дерево твердих порід, найбільш часто застосовуються дубові палі або палі з модрини. Монтаж проводиться або вручну, або з застосуванням технічних засобів. Дерев’яні палі можуть простояти до 50 років при правильному монтажі. Необхідно зауважити, що монтаж дерев’яних паль необхідно проводити ще на етапі створення чаші водойми.
Недоліками цього методу є:
Берегоукріплення природним каменем може застосовуватися на не дуже крутих, пологих берегових схилах, що не більше 20 градусів. Обов’язковою умовою є підготовка грунту, так як в неміцному грунті камінь загрузне або взагалі потоне. Для більшої щільності укладають різну несучу основу: геотекстиль, георешітку, геосітка.
Одним з найбільш трудомістких способів вважається зміцнення берегової лінії валунами. При цьому підбирається місце для укладання кожного каменю, вони повинні щільно прилягати один до іншого, відповідати за кольором, формою і розмірами. Весь процес монтажу проводиться вручну, тому для укладання валунів необхідно виділяти дуже багато часу.
Від використання природного каменю рекомендується відмовитися, якщо кут нахилу берегової лінії понад 30 градусів. Недоліками є низька стійкість до льодової навантаженні і використання великого обсягу ручної праці, особливо у важкодоступних місцях.
Самим трудомістким і тривалим за часом способом є зміцнення берегової лінії Біомат або висаджуванням рослинності. Біомати – спеціальний матеріал, що складається з льняного і кокосового волокна.
При зміцненні берега рослинністю застосовують вологолюбні рослини, у яких коренева система досить розгалужена. У прибережній зоні в воду висаджують осоку, очерет, маннік, на березі відмінно впораються із завданням зміцнення грунту вербові, обліпиха, різні чагарникові.
Необхідно вказати і мінуси цього методу. Недоліками зміцнення берегової лінії рослинами або Біомат є:
Зміцнити берегову лінію – це дуже складний і дорогий комплекс заходів, що вимагає професійних рішень. Звичайно, можна і самостійно, на власному водоймі виконати деякі дії з берегоукріплення, але де гарантія, що ви приймаєте потрібні рішення, і монтаж виконується правильно?
Таку роботу потрібно довіряти професіоналам, тільки вони зможуть якісно спланувати і виконати складні елементи всієї конструкції, і тільки професійна команда дає гарантію на весь комплекс виконаних робіт.
При проектуванні берегоукріплювальних робіт необхідно враховувати:
Якщо є проблеми з береговою лінією, то можна очікувати найрізноманітніших проблем, які супроводжуються обмілінням водойми, руйнуванням комунікацій і будівель. Подбати про свою берегової лінії ніколи не пізно, навіть якщо процес руйнування берега вже почався, його можна зупинити шляхом зміцнення схилу.